کیک بوکسینگ چیست؟

کیک بوکسینگ ترکیبی از سه رشته

اصطلاح کیک بوکسینگ تا حدودی عمومی است که شامل ترکیبی از چندین ضربات مختلف یا سبک های مبارزه ایستاده است و در رده بندی ورزش های رزمی قرار دارد.

اگر چه این اصطلاح کیک بوکسینگ به طور خاص از ژاپن شروع شد و از کاراته فول کنتاکت تکامل یافته است، اما تاریخچه و ریشه آن به هنرهای رزمی تایلند و بوکس موی تای گره خورده است.
این ورزش ترکیبی از رشته‌های رزمی موای تای، کاراته و بوکس است. کیک بوکسینگ ورزش رزمی می‌باشد که تنها سی سال از تولد آن می‌گذرد.

در کیک بوکسینگ ضربات مشت، لگد، زانو، آرنج و گرفتن همدیگر آزاد می‌باشد ولی زدن حریفی که بر روی زمین افتاده ممنوع است. به طورکلی هدف ازتمرینات کیک بوکسینگ دفاع ازخود، به دست آوردن آمادگی جسمانی و همچنین به عنوان ورزش رزمی می باشد.

تاریخچه ی کیک بوکسینگ

ریشه اصلی کیک بوکسینگ به ۲۰۰۰ سال پیش در آسیا بر می گردد.

کیک بوکسینگ ژاپنی در دهه ۱۹۶۰ میلادی ایجاد و رقابتهای آن از همان دهه شروع شد.

کیک بوکسینگ آمریکایی در دهه ۱۹۷۰ میلادی به وجود آمد. کیک بوکسینگ را می توان ورزش رزمی چند رگه تصور نمود که درآن از عناصر و هنرهای سبکهای مختلف رزمی استفاده شده است.

کيك بوكسينگ مانند ساير ورزشها نياز به تعهدات واز خود گذشتگي ها دارد .

از آنجايي كه در اين ورزش از تكنيكهاي خطر ناك استفاده مي شود؛ براي بدست آوردن كنترل روي حركات واستفاده از آنها آموزش بايد با تمركز ودقت واعتماد به نفس در زمان مناسب بدون صدمه دائمي زدن به حريف تمريني يا حريف انجام مي گيرد .
مهارت با نگاه كرد ن ديگران يا خواندن درباره اينكه لگدها ومشت ها چگونه زده مي شوند به دست نمي آيد ؛ ولي آن ها به ياد گيري كمك مي كنند .

فقط تمرين با حريف نا مرئي يا واقعي مي تواند به شما آموزش دهد چگونه از تكنيكهايي كه ياد گرفته ايد دروضعيتهاي واقعي وزير فشار حمله وضد حمله خود را انجام دهيد .

تمرين كردن باعث مي شود كه نقاط قوت وضعف خودتان را ارزيابي كنيد. به همين ترتيب ياد مي گيريد چگونه نقاط قوت وضعف حريفتان را نيز بررسي كنيد . شما ياد مي گيريد از حركات قوي حريفتان فرار كنيد واز نقاط ضعف او به سود خودتان استفده كنيد .

قوانین کیک بوکسینگ

مسابقات در یک زمین مربع شکل ۱۶ تا ۲۰ فوتی که با طناب محصور شده برگزار می‌گردد. زمان بازی معمولاً سه راند سه دقیقه ای می‌باشد که ورزشکاران بین هر راند یک دقیقه استراحت می‌کنند. هر مسابقه توسط یک داور و یک پزشک کنترل می‌شود.

در هر راند سه قاضی به مبارزان امتیاز می‌دهند.
این ورزش مانند تمام رشته‌های رزمی دارای کمربند و دان می باشد و داخل رینگ برگزار می‌شود و گرفتن حریف در مسابقه خطا است و اگر در طول مسابقه بیش از سه خطا داشته باشید بازنده اعلام میشوید.

در مسابقه یک داور وسط وجود دارد و سه داور کنار و یک قاضی وجود دارد.در بعضی از مسابقات که سطح آن پایین است زمان مسابقه ۲راند ۲ دقیقه ای است.به افرادی که کیک بوکسینگ کار میکنند جنگنده (FIGHTER) می‌گویند.

کیک بوکسینگ کارهای بزرگ دنیا

توشیو فوجی وارا (Toshio Fujiwara): بوکسر سابق ژاپنی که از ۱۴۱ مسابقه، ۱۲۳ مسابقه را برده است و جالب اینکه ۹۹ تا از این مسابقات را با ضربه فنی برده است. فوجی وارا هم چنین اولین غیر تایلندی بود که کمربند ملی موی تای را در بانکوک برنده شد.

نای خانوم توم (Nai Khanom Tom): اسطوره موی بوران یا مبارز تایلندی است که قهرمان برمه ای را شکست داد و همچنین بیشتر از نه بار متوالی بدون استراحت در برابر پادشاه برمه پیروز شد. موفقیت های او در روز بوکسر یا روز ملی موی تای جشن گرفته می شود.

بنی اورکیدز (Benny Urquidez): مردی که به دلیل رکورد درخشان ۰-۵۸ با ۴۹ ناک اوت از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۳به او لقب جت داده اند و در اوایل شروع کیک بوکسینگ به عنوان ورزش رزمی، قهرمان مبارزه فول کانتاکت آمریکا شد.

تجربه ورزش کیک بوکسینگ در باشگاه های حالاورزش
همین حالا کلیک کن

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *