پپ گواردیولا کیست؟

پپ گواردیولا کیست؟

نام پپ گواردیولا به گوش تمام فوتبال دوستان و به ویژه طرفداران تیم بارسلونا آشناست. در ادامه قرار است باهمدیگر مسیر زندگی ایشان را مرور کنیم.

پپ گواردیولا فوتبالیست سابق تیم ملی اسپانیا و مربی فعلی تیم پرآوازه منچسترسیتی است. او پیش از اعلام بازنشستگی خود از فوتبال، به عنوان یکی از بهترین فوتبالیست ها شناخته می‌شد.

در اوایل دهه ۱۹۹۰ ارتباطش با بارسلونا بسیار موفقیت آمیز بود. بارسلونا، در آن زمان، به عنوان “تیم رویایی” شناخته می‌شد. پپ در یوروکاپ سال ۱۹۹۲ و ۴ لالیگا از سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴در بارسلونا حضور داشت. همچنین وی نقش تعیین کننده ای در کسب مدال طلای المپیک سال ۱۹۹۲ در تیم خود داشت. پپ در سال ۱۹۹۷ عنوان کاپیتان “بارسلونا” را به دست آورد که تا سال ۲۰۰۱ در این سمت باقی ماند.

در روز ۲۴ ژوئن سال ۲۰۱۱، بعد از ۱۱ سال بازی در تیم اصلی، پپ گواردیولا، کاپیتان بارسا و پرافتخارترین بازیکن تاریخ باشگاه و آخرین سمبل آن تیم رویایی که هنوز در نیوکمپ بازی می کرد، از باشگاهی که عاشقش بود، خداحافظی کرد.

همچنین بخوانید : کارلوس کی روش

در سال ۲۰۰۸، فقط دو سال پس از بازنشستگی او به عنوان یک بازیکن، کار خود را به عنوان مربی تیم بارسلونا آغاز کرد. در سال ۲۰۱۱ او به عنوان مربی سال جهانی فیفا نامگذاری شد. در سال ۲۰۱۳، به عنوان مربی “بایرن مونیخ” مشغول به کار شد. و در حال حاضر مربیگری تیم منچستر سیتی را به عهده دارد.

تا به اینجای کار دوران ۱۰ ساله مربیگری او پر از افتخارات ریز و درشت بوده است. او همیشه معتقد است «زمانی که فکر کنید در سطح خوبی هستید و کار تمام شده است، سقوط می کنید». همین دید باعث می‌شود روز به روز شاهد درخشش بیشتر این مربی باشیم.

اما منتقدان پپ همیشه بهانه ای برای طعنه زدن به او داشتند. آن‌ها موفقیت های پپ در بارسا را حاصل درخشش و کار تیمی مثلث لیونل مسی، آندرس اینیستا و ژاوی می‌دانند. اما چه کسی این مثلث را رهبری و به سمت پیروزی سوق می‌داد؟

کتاب پپ گواردیولا

یکی از کتاب های منتشر شده درباره پپ گوادیولا در سال ۲۰۱۲ توسط گیلم بالاگه روزنامه نگار برجسته دنیای فوتبال به عنوان پپ گواردیولا منتشر کرد. این کتاب در ۴ بخش اصلی از کودکی تا دوران توپ جمع کنی و رویای وارد شدن به دنیای فوتبال و مربیگری او را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کتاب پپ گواردیولا

تمرکز اصلی این کتاب روی زمانی است که پپ مربی بارسلونا بود و اینکه چطور توانست بارسلونا را به سمت افتخارات بی‌همتا سوق دهد و از آن تیم یک بارسلونای رویایی بسازد.

سخن بزرگان فوتبال در رابطه با پپ گواردیولا

الکس فرگوسن در مقدمه کتاب می گوید:

گاهی به یک بازیکن واقعا عالی و شگفت انگیز توجه می کنی و با خودت می گویی: «چی می شد من این بازیکنُ در تیم منچستریونایتد داشتم؟» من چنین تصوری از پپ گواردیولا را در ذهنم می پروراندم.

ژاوی: اغلب صحبت ها شگفت زده ام می کند. او خوش بینانه فکر می کند و ما بدبینانه؛ و درنهایت ما هم خوش بین می شویم.

سسک فابرگاس: او فوتبال را با شفافیتی مثال زدنی می بینید.

اینیستا: پپ می داند چطور احساسات خود را کنترل کند و در لحظات مناسب چه چیزی بگوید. وقتی امور خوب پیش نمی رود، او نگران گروه است و وقتی ما برنده می شویم او در آغوش گروهیِ ما شرکت می کند و جشن میگیریم. درست مانند یک خانواده هستیم.

برای اطلاع از جزئیات و قیمت کلاس های فوتبال سراسر تهران کلیک کنید

مطالب زیر را حتما بخوانید

4 دیدگاه

  1. واقعاً یکی از مربیان مثال زدنی فوتبال دنیاست که پیشرفتش توی حرفه مربیگری بسیار بهتر از زمانیست که بازیکن بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *