TRXچیست؟

ورزش TRX با وزن بدن!

TRX یک ورزشی است که شما می توانید درهرجایی بدون محدودیت با وزن بدن خود انجام دهید. همچنین وسیله ای که با آن این ورزش انجام می شود نیز همان تی آر ایکس نام دارد که وسیله ای ورزشی و مدرن است که امروزه توجه بسیاری از افراد ورزشکار و ورزش دوست را به خود جلب نموده است. به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن می باشد و آن به این دلیل است که شما در هر حرکت تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری، قدرت، استقامت، سرعت و چابکی را شما در یک زمان دارید از این رو مقاومت کل بدن شما در کمترین مدت ، بسیار بالا می رود.

بسیار بی خطر است و طوری طراحی شده که مخلوطی ازتمرینات بدن سازی و آمادگی جسمانی و قدرت تحرک برای پرورش قدرت ، استقامت ، تعادل ، هماهنگی ، انعطاف پذیری ،ایستادگی وچابکی همه با یک وسیله به نام تی آرایکس انجام می شود.

ورزش TRX با وزن بدن

بند TRX

یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن به کار نرفته و بسیار محکم و مقاوم می باشد و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود، می تواند هرگونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود انجام دهد و این خیلی سریع در تمام گروههای ورزشی و نظامی رشد کرد. خصوصا برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده است که فعالیت عضلانی روی TRX تکنیک های تمرینات با عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد و به علت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل، چه شما روی عضلات پا، دست، شکم و یا کمر کار کنید و حرکات اسکات، لانز، پرس سینه، و غیره را انجام دهید، در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می باشند و از این رو مقاومت بدن شما بسیاربالا خواهد بود. مثلا وقتی شما حرکت درازو نشست را انجام می دهید به علت قرارگرفتن وضعت بدنتان، عضلات دست ها و پاهایتان نیز درگیر می باشد و این باعث می شود مقاومت بدن شما زیاد شود و با تغییر وضعیت بدن خود به (جلو یا عقب ) فرد می تواند وزنه مورد استفاده در این وسیله را جهت عضله سازی کاهش یا افزایش دهد.

از ورزش TRX و فواید آن در باشگاه های حالاورزش غافل نشو

فواید TRX

به علت آویزان شدن از بند و حفظ تعادل، شما کالری زیادی که از۲۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت می باشد را می سوزانید.
این وسیله ورزشی تمام شرایط مهم که در آمادگی جسمانی لازم می باشد را از جمله (استقامت، مقاومت، چابکی، انعطاف پذیری و تعادل ) را در یک زمان دارا می باشد .

در تمرینات با این وسیله ورزشی شما از نیروی جاذبه و حرکت استفاده می کنید تا بتوانید ازعضلات خود برای تغییرات در کل بدن کمک بگیرید در کلینیک های تخصصی ورزشی است که امروزه فیزیوتراپ ها ازاین وسیله برای انجام یکسری حرکات برای درمان گرفتگی عضلات و مفاصل از آن استفاده می کنند.
ورزش تی آر ایکس برای تمام رده های سنی و جسمی ازافراد عادی گرفته تا ورزشکاران حرفه ای و حتی معلولین جسمی تمرینات و برنامه های گسترده ای دارد ومفیداست.

آیا TRX موجب لاغری می شود؟

تی آر ایکس با تمرکز بر اندام های میانی همه عضلات و ماهیچه های این قسمت از بدن را فعال می سازد و به تبع آن باقی عضلات و ماهیچه ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. وقتی شما روی عضلات و ماهیچه فشار وارد می کنید عضلات به سوختن چربی ها کمک می کنند و در نتیجه چربی های موجود در ناحیه کمر، پهلو، شکم، داخل و خارج ران، بازو و دیگر اندام ها عکس العمل نشان داده و شروع به سوختن و تولید انرژی می کنند.

بنابراین پس از مدتی انجام تمرینات تی آر ایکس اغلب مشاهده می کنید که در ناحیه میانی و بازوها و ران اندام ها سفت تر شده و چربی کمتری در این نواحی به چشم می خورند. بهترین کار برای حداکثر استفاده از تی آر ایکس، تمرینات ایروبیک و هوازی یا سه روز در هفته تمرین TRX زیر نظر مربی کار آزموده است زیرا در صورت انجام تمرینات اشتباه موجب آسیب به ماهیچه ها خواهد شد و ممکن است کشش یا پیچش ماهیچه ای شما را با دردی بسیار شدید مواجه کند.

اغلب کسانی که با این ورزش آشنایی دارند می دانند که بعد از گذشت دو تا سه ماه شاهد تغییرات شگرف در عضلات خواهند بود. میزان کالری سوزی در این ورزش بسیار بالا است.

دردهای آرتروز و دیگر انواع ضعف عضلات با کمک این طناب های ورزشی قابل درمان هستند.

همچنین بخوانید : درباره ی cxworx بدانیم

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *