دفاع شخصی

نکات دفاع شخصی

رعایت نکات زیر در دفاع شخصی سبب بهبود عملکرد شما می‌شود

قبل از مبارزه محیط اطراف را بررسی کنید

وقتی که یک درگیری شروع می شود باید از همه امکانات موجود استفاده کنید. گذشته از هر ابزاری که می توانید به عنوان اسلحه یا وسیله دفاعی استفاده کنید باید بدانید که در صورت لزوم باید از کدام طرف فرار کنید به خصوص اگر چند نفر شما را احاطه کرده باشند. از همه حواس پنجگانه خود به خوبی استفاده کنید. فقط به جاهایی که در حوزه دید شما هستند اکتفا نکیند حواستان به سایه ها و بازتاب نور باشد در این صورت اگر کسی خواست از پشت سر به شما حمله کند غافلگیر نخواهید شد. می توانید پشت به آفتاب یا رو به یک شیشه قرار گیرید تا کنترل بهتری نسبت به پشت سر خود داشته باشید.

درگیری فیزیکی بهترین دفاع نیست

همیشه سعی کنید از مبارزه دوری کنید. همه می دانند بهترین راه بردن در یک مبارزه خیابانی جلوگیری از بروز درگیری فیزیکی است. به خاطر داشته باشید حتی بهترین مبارزان و رزمی کاران که این اصل را رعایت نمی کنند، یا عمر درازی ندارند یا آسیب های جدی دیده اند. این آسیب فقط یک آسیب فیزیکی نیست بلکه شامل آسیب های روانی هم هست که از بحث ما خارج است .

همیشه آمادگی چاقو خوردن را داشته باشید!!

افراد شرور همیشه در جیب های خود اسلحه سرد مانند چاقو یا پنجه بکس دارند و معمولاً وقتی که حواستان نیست آنها از آن استفاده می کنند. پس اگر می خواهید وارد درگیری شوید باید هر لحظه آماده ضربه را داشته باشید.

فاصله را از فرد مهاجم حفظ کنید

در هر درگیری باید حداقل فاصله را از حریف حفظ کنید. به این ترتیب اگر حریف شما سلاح سرد داشته باشد برای دفاع از خود فرصت کافی خواهید داشت. یک قانون ساده وجود دارد اگر حریف شما بخواهد به شما ضربه بزند باید به اندازه کافی به شما نزدیک باشد. و اگر از دسترس آنها خارج باشید به این  معناست که آن ها نمی توانند به شما ضربه بزنند. سعی کنید حتی اگر نمی توانید به طور کامل از دسترس او خارج شوید سعی کنید به گونه ای قرار گیرید که حداقل از یک دست او در امان باشید مثلاً می توانید به جای اینکه در مقابل او قرار گیرید سعی کنید کنار او قرار گیرید در حالی که شما با هر دو دست به او مسلط هستید.

خونسرد باشید

تا جایی که می توانید خونسرد و آرام باشید و نفس عمیق بکشید. هر چه آرام تر باشید تمرکز بیشتری خواهید داشت و ضربه زدن به شما سخت تر می شود و احتمال مصدومیت شما کمتر خواهد بود . حرکات حریف خود را زیر نظر داشته باشید .

تعادل خود را حفظ کنید

هنگام درگیری و فرار باید تعادل خود را حفظ کنید و در هر حال روی پاهای خود بایستید. پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید کمی زانو های خود را خم کنید. زمین خوردن برای کسی که در حال درگیری فیزیکی است می تواند بسیار خطرناک باشد به خصوص اگر مهاجم اسلحه سرد داشته باشد. ولی اگر به هر دلیل زمین خوردید در کمترین زمان ممکن بلند شوید و فاصله خود را حفظ نمایید.

از خود دفاع کنید!

هر حمله ای که به شما می شود یک موقعیت حمله در اختیار شما قرار می دهد از این فرصت استفاده کنید و با حمله ای به موقع از خود دفاع کنید. هنگام ضربه زدن مراقب باشید گارد خود را خیلی باز نکنید.

با صدای بلند فریاد بزنید

برای فریاد کشیدن و کمک خواستن با صدای بلند حتی یک لحظه هم تردیدی به خود راه ندهید. یا حتی می توانید از حقه قدیمی استفاده کنید و فریاد بزنید( آتش! اینجا آتش گرفته!) معمولاً مردم برای کمک به کسی که در حال کتک خوردن است تمایلی زیادی نشان نمی دهند بلکه ترجیح می دهند آن را تماشا کنند ( این کار به صورت ناخود آگاه توجه مردم را به سمت شما جلب می کند و مهاجمان در وضعیتی قرار می گیرند که برایشان خوشایند نیست و شرایط برای شما بهتر می شود).

شرایط را برای فرار آماده کنید!

به گونه ای عمل کنید تا با کمترین درگیری شرایط برای دور شدن شما از آن محل مهیا شود و بدون معطلی آن جا را ترک کنید. در اولین فرصت به پلیس درگیری را اطلاع دهید. بگذارید آنها بدانند کجا هستید، کجا درگیری رخ داده است و مشخصات آن ها را برای پلیس شرح دهید . فکر کنید یک گرگ هستید، به هیچ وقت دیگری فکر نکنید، منتظر کمک نمانید، منتظر پلیس نمانید. فقط به هر روشی که می توانید خود را نجات دهید . اگر به دنبال یک نشان اعتبار هستید فراموش نکنید قبل از هر چیزی باید شما زنده بمانید تا بتوانید به آن افتخار کنید. تنها کسی که می تواند درباره شما قضاوت کند خود شما هستید هیچ کس دیگری نیست که بتواند بگوید شما ترسیده بودید یا نه. تا جایی که می توانید دور شوید قبل از اینکه کسی بتواند شما را ببیند.

این مطلب مرتبط را حتما بخوانید : جوجیتسو یا جیوجیتسو

مطالب زیر را حتما بخوانید

4 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *