فیتنس چیست

فیتنس

در معنای لغوی ، فیتنس به معنی سلامت جسم و روح  در اثر سبک زندگی سالم است.

از همین تعریف مشخص است که هدف اصلی در این رشته سلامتی است و تمامی موارد دیگر در درجه های بعدی اولویت قرار می گیرند . اما در چند سال اخیر کلمه فیتنس برای معرفی رشته ای ورزشی به کار می رود که حتی مسابقاتی هم در نقاطی از دنیا برای آن برگزار می شود.

جالب است که بدانید در بعضی از مسابقات خارجی فیتنس ، زیبایی چهره ، مدل مو ، انعطاف بدنی ، زیبایی حرکات ، راه رفتن و … همگی در رای داوران تاثیری به مراتب بیشتر از داشتن بدنی عضلانی دارند.

تمرینات با وزنه می توانند بخشی از مراحل آمادگی ورزشکار در این رشته باشد و البته ورزشکار می تواند از ورزش های دیگری مثل trx ، تمرین با وزن بدن، ژیمناستیک و … برای آماده شدن خود استفاده کند.

مشاهده می کنید که تفاوت بدنسازی و فیتنس بسیار فراوان است و این دو از ریشه و اساس و هدف با هم متفاوت هستند.

تجربه فیتنس حرفه ای در باشگاه های تهران و کرج

اصول تمرینات فیتنس

در تمرینات فیتنس، حجم عضلانی اصلا اهمیت ندارد و صرفا درصد چربی پایین (یا مناسب ) بدن ، قدرت بدنی و انعطاف بدنی و زیبایی و تناسب اندام های مختلف بدن به هم است که تفاوت ها را رقم می زند.

پس در صورت تمایل به تمرین با وزنه ، استفاده از وزنه های متعادل و دوری از هرگونه فشار خارج از توان بدن پیشنهاد می شود .

مساله مهم دیگر رعایت سبک زندگی سالم است که در زیر چند مورد آن را بیان می کنیم

۱- تغذیه مناسب و دریافت میزان کافی از انواع مواد غذایی ، ریز مغذی ها ویتامین ها و املاح و… که در این مورد توصیه اکید ما با توجه به چندین سال تجربه ، استفاده از راهنمایی های یک متخصص تغذیه آشنا به اصول تغذیه ورزشی است.

۲- خواب و استراحت کافی

۳- عدم مصرف دخانیات

۴- دوری از استرس های شدید

تعجب نکنید، علی رغم تصور بسیاری از افراد که فیتنس را شکم شش تکه و اسکات و پرس سنگین فرض می کنند، اصول ورزش این مواردی که عرض کردم بود و زیبایی و فرم خوش اندام در پی این موارد خود به خود خواهد آمد.

تفاوت فیتنس و بدنسازی

همانطور که به آن اشاره کردم این دو رشته در اصل و هدف و ماهیت با هم تفاوت دارند والبته در تمرینات فیتنس می توان از تمرینات بدنسازی استفاده کرد. بدن یک ورزشکار فیتنس دارای درصد چربی مناسب و همینطور دارای بافت عضلانی معقول و متناسب (بسیار کمتر از یک بدنساز ) هستند.

شهریه های بدنسازی آقایان و بانوان باشگاه های سطح تهران و کرج در حالاورزش

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *