سبک 8 بال در بیلیارد

سبک ۸ بال در بیلیارد

در قدیم بیلیارد به عنوان ورزش افراد ثروتمند یاد می‌شده ولی چند سالی است که این ورزش در ایران به صورت همگانی درآمده و طرفداران خاص خود را یافته است.

ما در این مقاله انواع بازی را نام برده و یکی از معروف ترین آن‌ها یعنی ۸ بال را شرح داده‌ایم.

انواع بازی بیلیارد

۱- بازی اسنوکر SNOOKER

۲- بازی POOL و زیر شاخه های آن که شامل ۸ بال و ۹ بال و ۱۰ بال است

۳- سبک بازی کارامبول (carom ball)

سبک ۸ball

چیدن توپ‌ها

مرحله اول در شروع بازی بیلیارد (سبک ایت بال) این است که توپ ها را روی میز بچینیم. نحوه چینش توپ ها در سبک های مختلف با هم فرق دارد. ایت بال، با ۱۵ توپ هدف و کیوبال(توپ سفید) بازی می‌شود. نکته ای که در چیدن توپ ها باید به آن توجه کرد این است که، همیشه توپ شماره ی ۱ در نوک و توپ شماره ی ۸ در وسط مثلث قرار میگیرد، در مورد توپ های دیگر قاعده ی خاصی نیست. همچنین کیوبال نیز باید سر جای خودش قرار بگیرد.

بیلیارد

همچنین بخوانید : تنیس

توپ های ۸ بال

دو مدل توپ در این بازی وجود دارد، توپ هایی که نوار سفید دارند و به آن‌ها striped گفته میشود و توپ های بدون نوار که به آنها Solid میگویند. تفاوت این توپ ها نشان دهنده ی این است که هربازیکن باید کدام توپ ها را وارد سبد کند.

آغاز بازی

اولین ضربه معمولا با قرعه کشی مشخص می‌گردد. بعد از این که اولین ضربه زده شد، اولین توپی که وارد سبد شود توپ بازیکن را مشخص میکند. یعنی این که اگر فرد توپ نوار دار را وارد سبد کند باید تا آخر بازی توپ های نوار دار را وارد سبد کند و برعکس.

انتخاب دیگر این است که بازیکنی که اولین ضربه را میزند طوری ضربه را وارد کند که حداقل چهار توپ به باند های میز برخورد کند.

  • اگر هیچکدام از این اتفاقات نیفتد بازیکن مرتکب خطا می‌شود و حریف ۲ انتخاب دارد:

۱- می‌تواند توپ ها را از اول بچیند و ضربه بزند.

۲- می‌تواند بازی را ادامه دهد و ضربه ی دوم را بزند.

حالت هایی که ممکن است رخ دهد

  • اگر بازیکن اولین ضربه را صحیح بزند اما به جای توپ های هدف، کیوبال وارد سبد شود

۱- تمام توپ هایی که داخل سبد افتاده است در سبد باقی می‌ماند.

۲- این ضربه خطاست و با مرتکب شدن این خطا نوبت به بازیکن حریف می‌رسد که ضربه بزند.

۳- میز آزاد می‌شود یعنی، در صورت مرتکب شدن این خطا حریف آزاد است هر توپی را بخواهد (نواردار یا بدون نوار) را به عنوان توپ هدف انتخاب کند و بازی را پیش برد.

  • اگر بعد از اولین ضربه، توپی از میز بیرون بیفتد بازیکن دچار خطا شده است. در صورت این اتفاق بازیکن ۲ راه دارد

۱- به بازی ادامه داده و ضربه ی دوم را بزند.

۲- بازیکن می‌تواند کیوبال را برداشته و پشت string line قرار دهد و دوباره اولین ضربه را بزند.

  • اگر توپ شماره ی ۸ در اولین ضربه وارد سبد شود

۱- کسی که ضربه را زده می‌تواند درخواست چینش دوباره توپ و ضربه ی جدید را بکند.

۲- در حالت دوم او می‌تواند به ضربه زدن ادامه دهد.

۳- اگر در زمانی که بازیکن ضربه زننده می‌خواهد توپ شماره ی ۸ را وارد سبد کند به اشتباه کیوبال را وارد سبد کند، آنگاه بازیکن حریف یکی از این انتخاب ها را دارد:

می‌تواند به بازی ادامه دهد، می‌تواند توپ ها را از اول قرار داده و ضربه بزند و یا می‌تواند کیوبال را به دست گرفته و در جایی که می‌خواهد قرار دهد (توجه کنید که این مکان باید قبل از نقطه ی قرار گرفتن کیوبال باشد) و ضربه بزند.

برای اطلاع از جزئیات و قیمت های باشگاه های بیلیارد حالاورزش کلیک کنید

انتخاب توپ هدف

بعد از زدن اولین ضربه باید توپ هدف خود را انتخاب کنید. همانطور که توضیح داده شد بازی ایت بال دارای دو گروه توپ است، گروه اول توپ های نوار دار (Striped) و گروه دوم توپ های بدون نوار (Solid). قاعده بازی این است که اولین توپی که توسط هر بازیکن وارد سبد شود همان توپ هدف او خواهد بود.

اگر در زمان اولین ضربه، بازیکن توپ نوار دار شماره ی ۱۳ را وارد سبد کند، از آن به بعد باید توپ‌های نواردار را وارد سبد کند.

اگر توپ هدف شما مشخص شد برای جلوگیری از تقلب، همان اول اعلام کنید که توپ هدف شما چیست. بعد از این، باید توپ‎‌ها را به نوبت وارد سبد کنیم. هر بازیکن باید توپ های هدف خود را به ترتیب شماره وارد سبد کند و در نهایت توپ شماره ی ۸ را وارد سبد کرده و بازی را ببرد.

اگر در زمان ضربه ی اولیه، توپ هایی از هردو گروه را وارد سبد کردید مجاز هستید تا به انتخاب خود یکی از گروه توپ ها را به عنوان توپ هدف انتخاب کنید. گروهی را انتخاب کنید که توپ های آن موقعیت بهتری دارند.

ادامه ی بازی

وقتی ضربه ی اول زده شد و گروه توپ ها انتخاب شدند بازی ادامه پیدا می‌کند. شما باید توپ های گروه خود را با هر ضربه وارد سبد کنید. اگر یکی از توپ های هدف را با موفقیت بتوانید وارد سبد کنید، می‌توانید به ضربه زدن ادامه بدهید.

در صورتی که نتوانید توپ هدف را وارد سبد کنید یا ضربه ی بدی بزنید که باعث شود توپ هدف وارد سبد نشود نوبت به حریفتان می‌رسد. برای حریف هم این قانون برقرار است و به همین صورت بازی ادامه می‌یابد.

اگر در هنگام ضربه به اشتباه کیوبال را وارد سبد کنید نوبت حریف می‌شود و او می‌تواند کیوبال را هرکجا که بخواهد قرار دهد و ضربه بزند.

خطایی در مورد ضربات ترکیبی وجود ندارد. شما می‌توانید با یک ضربه چندین توپ را از گروه خود را وارد سبد کنید. این کار قانونی است.

این ضربات در یک صورت ممکن است خطا باشد؛ فرض کنید توپ های شما نواردار هستند. اگر تنها یکی از توپ های گروه هدف شما روی میز باقی مانده باشد و بخواهید آن را به همراه توپ شماره ی ۸ وارد سبد کنید، اگر هنگام ضربه، اول توپ ۸ وارد سبد شود سپس توپ هدف شما، مرتکب خطا شده اید و جریمه می‌شوید. توجه کنید که در همه شرایط ابتدا باید توپ های هدف را وارد سبد کنید و در آخر اقدام به ضربه زدن به توپ ۸ کنید.

توپی که می خواهید بزنید را اعلام کنید

اگر می‌خواهید در یک مسابقه شرکت کنید باید بدانید قبل از این که ضربه بزنید باید توپی که قصد دارید وارد سبد کنید را مشخص کرده و آن را اعلام کنید تا ضربه قانونی محسوب گردد. مثلا بگویید توپ شماره ی ۴ در گوشه ی میز. اما اگر با دوستان خود بازی عادی و دوستانه می‌کنید نیاز به این کار نیست.

ضربه به توپ شماره ی ۸

در متن بالا اشاره کردیم که شما باید ابتدا تمام توپ های گروه خود را وارد سبد کنید و زمانی که توپ های هدف گروه شما تمام شد اقدام به سبد کردن توپ شماره ی ۸ کنید.

سعی کنید با اولین ضربه توپ شماره ۸ را وارد سبد کنید و اجازه ندهید نوبت به حریفتان برسد، زیرا در انتهای بازی توپ های کمی روی میز باقی می‌ماند و اگر شما موفق به سبد کردن توپ ۸ نشوید ممکن است دیگر شانس ضربه زدن به آن را پیدا نکنید و بازی را ببازید.

پایان بازی

همیشه با وارد کردن توپ شماره ی ۸ به سبد پیروز نمی شوید. اگر شرایط زیر اتفاق بیفتد بازی را می‌بازید.

۱- اگر بعد از ضربه ی اولیه، و در حین بازی عادی، در پی ضربه ی شما توپ ۸ از میز بیرون بیفتد شما بازی را می‌بازید.

۲- توپ شماره ی ۸ را وارد سبدی که اعلام کردید نکنید. برای مثال اگر گفته‌اید که میخواهید توپ ۸ را وارد سبد گوشه ی میز کنید ولی به اشتباه آن را وادر سبد دیگری کنید، می‌بازید.

۳- اگر بازیکن بعد از اولین ضربه و هنگامی که گروه توپ ها مشخص شده و بازی جریان عادی خود را طی می‌کند توپ شماره ی ۸ را به اشتباه وارد سبد کند می‌بازد.

کلیک کن و از تخفیفات باشگاه بیلیارد کلاسیک لذت ببر!

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *