درباره ی ایروبیک

درباره ی ورزش ایروبیک

این ورزش وسیله‌ای مؤثر برای جلوگیری از افسردگی، بی‌حوصلگی و بی‌تابی است، چون هورمون اندروفین در بدن تولید می‌شود و باعث ایجاد نشاط، تمركز ذهن و بالا رفتن خلاقیت فكری می‌شود. ایروبیک یعنی فعالیتی كه عضلات بزرگ را به كار می‌گیرد حداقل ۱۲ دقیقه با حالت ریتمیك و موزون در شرایطی كه سرعت وشدت تمرین قابل تحمل است و نیاز بدن به استفاده از اكسیژن برای مدتی افزایش می‌یابد، این فعالیت انجام می‌گردد.

ایروبیک جزو فعالیت هوازی ( شدت تمرین بالاست و مدت تمرین پایین است). از نظر پزشكی، این ورزش سیستم قلب، عروق، تنفس را تعلیم می‌دهد و با سرعت و بازدهی بالا اكسیژن را می‌گیرد و به قسمتهای مختلف بدن می‌دهد، تنفس یكنواخت از دهان و بینی توأم انجام می‌شود و باعث تبادل اكسیژن و دی اكسید كربن، كنترل قند خون، كنترل فشار خون و كم كردن وزن اضافی بدن خواهد شد.

چون هورمون اندروفین در بدن تولید می‌شود و باعث ایجاد نشاط، تمركز ذهن و بالا رفتن خلاقیت فكری می‌شود.

مثال هایی از ورزش ایروبیک

پیاده روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری، کوه نوردی، اسکی در مناطق کوهستانی، اسکیت و تنیس.
باید به این مساله توجه کرد که که تمرینات ایروبیک می بایست در قالب خاص خود انجام شوند که البته به هدف و شرایط جسمی فرد، سوابق بیماری و وضعیت جسمانی او نیز بستگی دارد.

در موارد زیر باید احتیاط کنید :

– فعالیت های ورزشی زیادی انجام می دهید؛ اضافه وزن دارید؛ سابقه مصدومیت های طولانی دارید؛ یا در حال حاضر از مشکلاتی در نواحی پا، مچ پا، زانو، مفصل ران یا کمر رنج می برید.
– شما می بایست شیوه صحیح و درست را از مربیان ایروبیک یا فیزیولوژیست ها بیاموزید.

ثبت نام کلاس های ورزش محبوب ایروبیک در باشگاه های حالاورزش

انواع ايروبيک

لوايمپكت (تماس پايين)

به تمرين هایي گفته مي‌شود كه همواره در اجراي آن يك پا روي زمين باقي مي‌ماند مانند پياده‌روي اين نوع تمرينها براي افراد مبتندي توصيه مي‌شود. به دليل ساده‌بودن تركيبهاي حركتي به آساني توسط هر فردي در هر سني قابل اجرا است. حتي كساني كه دچار مشكلات ستون مهره‌اي و دردهاي ناشي از عدم تحرك هستند و سالمندان با اجازه پزشك مي‌توانند اين نوع تمرينها را انجام دهند.

هاي ايمپكت (تماس بالا)

به تمرين هايي گفته مي‌شود كه در يك لحظه هر دو پا از زمين كنده مي‌شود مانند پرش و جهش، اين تمرينها به دليل ضربه هاي شديد كمتر توصيه مي‌شود به عنوان ورزش روزانه براي ورزشكاران پيشرفته و كساني كه مايل به شركت در مسابقات ايروبيك و مسابقات ساير رشته‌هاي ورزشي هستند توصيه مي‌شود .

هاي لو ايمپكت (تركيب تماس پايين و بالا)

به تركيب اين دو روش گفته مي‌شود و براي عموم و كساني توصيه مي‌شود كه مدت‌هاست به طور عادي و مستمر ورزش مي‌كنند.

نان ايمپكت (بدون ضربه)

به تمرين هايي گفته مي‌شود كه به هنگام اجرا هر دو پا روي زمين قرار دارند. اين نوع تمرين براي همگان قابل اجراست و بيشتر براي تقويت ماهيچه‌ها به كار برده مي‌شود.

اصول تمرینات ایروبیک

تمرینات ایروبیک که در اصل تمرینات هوازی در بحث بدنسازی می باشند دارای تعاریف علمی و اصول خاصی هستند به غلط در بین برخی افراد جامعه، تعدادی حرکات ریتمیک به تمرینات ایروبیک مشهور شده اند. یادآوری این نکته ضروری است که این گونه تمرینات در بهبود آمادگی هوازی افراد و در نتیجه بالا رفتن قابلیتهای تنفسی و ریوی تاثیرگذار می باشند به شرط رعایت کردن اصول تمرین.
در کل منظور از هوازی این است که بدن برای مصرف انرژی مورد نیاز خود در فعالیتها می بایست مواد انرژی زا را در حضور اکسیژن به انرژی تبدیل نماید.

تقسيم‌بندي يک جلسه ايروبيک به صورت زیر است

۱- گرم كردن ( به همراه تمركز و تنفس اوليه)
۲- كشش پويا (اختياري)
۳- بدنه با اجراي تركيبهاي مختلف
۴- سرد كردن
۵- كشش ايستا
انجام حركات كشش در آخر مرحلة سرد كردن اجباري است .

زمان هر مرحله (زمان کل ۲۰ دقیقه)

۱- حدود ۴ دقيقه مرحله گرم كردن و كشش

۲- حدود ۱۰ الي ۱۲ دقيقه بدنه كلاس

۳- حدود ۴ الي ۶ دقيقه مرحله سرد كردن و كششبديهي است اگر مدت زمان جلسه تمرين طولاني تر باشد نسبت مراحل مختلف بايد رعايت شود.

کار با مربی

مربيان ايروبيك روبروي شاگردان خود همانند آينه ورزش مي‌كنند.

اين موضوع باعث ارتباط صميمانه‌تري بين مربي و شاگردان است. اين موقعيت باعث نظارت بهتر و اداره ی اصولي كلاس مي‌شود.

مربي فقط زماني كه طراحي حركت پيچيده و مشكل است و يا چرخش و تغيير جهت و رويكرد وجود دارد مي‌تواند همسوي شاگردانش قرار گيرد.

به لحاظ كار همانند آينه بايد توجه داشت كه پاي راست شاگردان پاي چپ مربي خواهد بود و اين موضوع بايد همواره توسط مربي رعايت شود.

چون اكثريت مخاطبين راست دست و راست پا هستند مربيان ايروبيك معمولاً حركات را با پاي چپ خود آغاز مي‌كنند.

از فواید ورزش یوگا تا چه حد باخبری؟!

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *