تصور شما از یوگا چیست؟

شاید تصور همه ما این باشد که یوگا فقط نشستن و مراقبه است و عده نه چندان زیادی هستند که یوگا را به خوبی می شناسند و آن را ورزش می دانند.

جالب است بدانید که ورزش پیلاتس نیز که اخیرا طرفداران خود را پیدا کرده است نوعی از یوگا می باشد. با تقریب خوبی می توان گفت یوگا و پیلاتس شبیه هم اند ولی یکی از تفاوت های خاص میان پیلاتس و یوگا این است که تمرین های پیلاتس، روی قدرت و حرکت های موثری متمرکز است که در زندگی روزمره کاربرد زیادی دارند. نشستن، راه رفتن، حمل کردن بار، خم وراست شدن، با تمرینات ورزشی پیلاتس طرز صحیح انجام حرکات روزانه در بدن ثبت می‌شود. این در حالیست که در یوگا، در حالی که بدن در وضعیت ثابتی حفظ می‌شود، تنفس، حواس جسمی و احساسات تقویت می‌گردد. با نگه داشتن بدن در وضعیت‌های مورد نظر، افزایش انعطاف پذیری حاصل می شود.

از طرفی یوگا را فقط به عنوان یک ورزش نمی‌توان معرفی کرد، به غیر از ورزش نوعی از عرفان است، بهتر است این گونه بگوییم که یوگا ورزشی برای تقویت روح و جسم به صورت هم زمان می باشد. حرکات یوگا به گونه است که بر روی هورمون های بدن تاثیر مستقیم می گذارد و باعث تنظیم کارکرد آن ها می شود و همان طور که می دانید وقتی هورمون ها دقیق و منظم ترشح شوند بر خلق و خو، تصمیم گیری، واکنش ها، رفتار و به طور کلی زندگی انسانها اثرات مثبتی خواهند گذاشت؛ به همین خاطر ما معتقدیم که شما هر یوگایی که انجام دهید تاثیرات مستقیم آن را روی زندگی، ذهن، جسم و بعد روحانی بدن خواهید دید.

برای قدم گذاشتن در مسیر تکامل انسانی حتما می بایست جسم، ذهن و روان در یک موازنه قرار گیرند. تکنیک های یوگا راه حل مطمئنی برای ایجاد این موازنه و رساندن شخص به آرامش فکر و درک حقیقت از طریق آگاه شدن بر خویشتن است.

سبک های یوگا

رشته یوگا سبک های بسیار زیاد، با تنوع فراوان دارد که در طول زمان و در هر مرحله کامل تر شده است. البته بعضی از سبک ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از نظر علمی اصولی تر هستند مانند شیواناندا، ساتیاناندا، آینگار، آشتانگا و … که در ایران سبک شیواناندا بسیار رایج است.

۸ مرحله آموزه های یوگا کلاسیک

مرحله اول

یاما یعنی اصل واجبات یا انضباط اجتماعی، که به منظور هماهنگ کردن روابط اجتماعی طراحی شده اند و شامل راست گویی، آزار نرساندن، دزدی نکردن، کنترل روابط جنسی و پرهیز از هوس و آز و تعلقات بیهوده می باشد.

مرحله دوم

نیاما یا اصل اجتنابات و یا نظم فردی ، که برای هماهنگ کردن عواطف و احساسات فردی طراحی و شامل توجه به پاکیزگی، قناعت، استقامت در برابر ناملایمت سعی در خودشناسی و توجه و توکل به آفریدگار است.

مرحله سوم

آساناها یا تمرینات بدنی، یعنی قرار گرفتن در وضعیت های خاص که شامل تمرینات از نوع کششی، انقباضی، پیچشی، معکوس و مرکب می باشند.

مرحله چهارم

پرانایام، یعنی دم گستری یا تکنیک های تنفسی.

مرحله پنجم

پراتی آهارا ، یعنی جمع کردن حواس و شامل تمریناتی است که هوشیاری را از محرک های خارجی به سوی توجه به درون، تغییر جهت می دهد.

این پنج مرحله به عنوان تمرینات بیرونی مطرح می باشند که برای همگان قابل ادراک است و حداقل سودمندی این تمرینات آن است که به ما می آموزد چگونه استراحت کنیم. چون اغلب تصور می کنند که استراحت کردن کاری ساده است، همین قدر که دراز بکشیم و یا چشمهایمان را ببندیم، می توانیم استراحت کنیم، در صورتی که نظر کارشناسان میگوید: چنانچه بتوانیم از تنش های آسیب رسان عضوی، احساسی، عاطفی و ادراکی رها شویم ، می توانیم به استراحت بپردازیم.

سه مرحله بعدی که شامل دارانا یعنی تمرکز فکر، دیانا یعنی مراقبه و سامادی یعنی دریافت وحدت وانجام در هستی است.

به عنوان تمرینات و دریافت های درونی مطرح می باشند و موجب توسعه ضمیر خودآگاه می شوند.
صاحب نظران هشدار می دهندکه تمرینات پیشرفته زمانی قابل تجربه و سودمند می باشند که بعد از مهارت و موفقیت در تمرینات مراحل مقدماتی انجام شوند.

خب، حالا که نام و فواید مراحل رو یاد گرفتی! تا عملی اجرا نکنی که فایده نداره!
برای ثبت نام کلاس یوگا فقط کافیه کلیک کنی

تاثیریوگا

برای لاغر شدن کسانی که چاق هستند و نه اینکه اضافه وزن دارند، ورزش های هوازی بیشتر پیشنهاد می شود. اگر یوگا را به عنوان ورزشی که به عضلات فرم می دهد، به صورت مداوم و طولانی مدت انجام دهید حتما بدن شکل زیبایی به خود می گیرد. در طول دوره مربی گری شاگردانی داشتم که در یک یا دو ترم توانستند حدود ۳ یا ۴ کیلو وزن کم کنند اما افرادی هم بودند که وزن زیاد کم نکردند. تمام حرکاتی که در یوگا انجام می شود کاملا علمی هستند و اگر به صورت صحیح انجام شود مطمئنا به افراد کمک می کند در بعد جسمی و روحی پیشرفت زیادی داشته باشند.

همچنین بخوانید : چه قدر درباره یوگای خنده می دانید؟

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *