بدنسازی بانوان

درباشگاه های مردانه درمیان مردان بدنساز روش های اشتباه تمرینی به چشم می خورد،که یکی از آنها انجام تمرینات هوازی طولانی قبل از انجام تمرینات با وزنه است و این عجیب نیست که اشتباهات بیشتری در باشگاه های بدنسازی بانوان انجام بگیرد. در این بخش به قوانین بدنسازی بانوان و اشتباهات متداولی که از جانب بانوان که در باشگاه های بدنسازی بانوان رخ می دهد می پردازیم.

۱- رژیم غذایی اشتباه بانوان

یکی از مسائل درمیان بانوانی که بدنسازی کار می کنند این تفکر است که پس از رها کردن این ورزش وزنشان بیش از پیش افزایش می یابد.
یکی از پررنگ ترین اشتباهاتی که خانم های ورزشکار همواره مرتکب می شوند، رژیم های سخت و طاقت فرسا و گرسنه ماندن در بازه های زمانی طولانی است. رژیم غذایی به نظربیشترخانم ها محرومیت از بسیاری از موادغذایی(به خصوص کربوهیدرات) می باشد، که این باعث می شودکه به دلیل افت متابولیسم وحسرت خوردن غداهای مورد علاقه شان در این دوران، فرد پس ازمدتی دپارخستگی و کلافگی شده ودچار برگشت وزن، اغلب بیشتر از وزن قبلی خود بشود. برای اجتناب از این وضعیت ،خانم ها باید عادات غذایی سالم در تمام طول زندگی داشته باشند(عادات سالم غذایی یعنی وعده های غذایی کوچک – مقوی – باتنوع بالا و متعدد در طول روز) وهمچنین تا حد ممکن تمرینات هوازی و بدنسازی را به طور مرتب انجام دهند. درصورت رها کردن این ورزش درکنار توجه به عادات غذایی به یکباره سطح فعالیت بدنی خود راکاهش ندهند و درحد متوسط نگه دارند.
خانم ها فکر می کنند بیشتر باید تمرینات هوازی انجام بدهند تا منجر به چربی سوزی شود، درحالی که رژیم غذایی کم کالری و کار با وزنه خیلی بهتر از تمرینات هوازی است.

۲- تفکرات اشتباه درلاغری شکم

برای لاغری شکم خیلی از خانم هافکر می کنند که باید فقط تمرینات درازنشست و کار بیش از اندازه با دستگاه هایی که عضلات شکم را درگیرمی کنند(نظیرکرانچ) انجام دهند، در حالی که با کار روی یک قسمت بدن فقط عضلات آن قسمت تقویت می شودو تنها راه برای کم کردن چربی های بدن، سوزاندن کالری بیش از مقدار مصرف است.

۳- کارنکردن باوزنه

متاسفانه تعداد کمی از بانوان هستند که با وزنه کار می کنند. آن ها معتقدند این عمل منجر به رشد عضلانی و مردانه شدن فیزیک بدنی آن ها می شود، زیرا مشاهده می کنند مردان پس از تمرین با وزنه  می توانند حجم عضلانی قابل توجهی را کسب کننداما باید به این موضوع توجه کنند که درخانم ها ترشح خیلی ازهرمون های مردانه ی عضله ساز کم می باشد و همچنین نوع تمرین خانم ها با وزنه(ازنظروزن و تعداد) ،با آقایان متفاوت است.

بانوان و بدنسازی

قبل خریدن لباس ورزشیت
کلاستو ثبت نام کن
در باشگاه های بدنسازی حالاورزش

۴- لباس ورزشی نامناسب

خیلی از خانم ها موقع کارکردن روی تردمیل از لباس های نایلونی و گرم استفاده می کنند زیرا معتقدند که تعریق زیاد منجر به لاغری می شود درحالی که این روشی نادرست است و کاهش وزن با این روش حداکثر تا ۱ یا ۲ کیلو امکان پذیر است. بنابراین توصیه می شودتاحدممکن از لباس های راحت و نخی استفاده شود.

لباس مناسب بدنسازی

۵- حذف زرده ی تخم مرغ

ازحذف کامل زرده ی تخم مرغ باید پرهیز کرد. خیلی از خانم ها فکر می کنند به دلیل کلسترول بالای زرده همیشه باید از مصرف آن خود داری کنند، درحالی که اکثر بدنسازان  از دو تخم مرغ کامل به همراه تعداد کافی سفیده تخم مرغ در رژیم روزانه شان استفاده می کنند و از منابع ویتامینی غنی زرده تخم مرغ هم استفاده می کنند.

۶- عدم رعایت ایمنی

وزنه برداری تمرین اصلی فرآیند بدنسازی است. یکی از مهم‌ترین معایب وزنه برداری مسئله امنیت و ایمنی آن است، برای این منظور استفاده از وزنه به تنهایی صحیح نیست و باید از یک نگهدارنده و یا کمک مربی برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناخواسته استفاده کنید، به خصوص برای بانوان که به دلیل تفاوت فیزیکی با مردان تواناییشان در نگه داشتن وزنه ها به مراتب ازآقایان کمتر می باشد.
برای مثال هنگام کار کردن با هالتر اگر نتوانید آن رانگه دارید، این امکان وجود دارد که به اصطلاح زیر هالتر گیر کنید و دچار مصدومیت شوید.

این مطلب مرتبط را حتما بخوانید : بادی پامپ

مطالب زیر را حتما بخوانید

6 دیدگاه

  1. واقعاً باید برای مربیانی تاسف بخورم که حتی این مسائل ساده رو هم بلد نیستن و به خودشون زحمت نمیدن که مطالعه و تحقیق کنن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *